Dreame robotstøvsuger reparation

Eksperter i reparation af robotstøvsugere fra Dreame

Dreame har gjort robotstøvsugere mere avancerede end tidligere. Mange modeller arbejder med LDS eller LiDAR-navigation, kort i appen, moppefunktion, kraftige børster og ladestationer, som kan tømme støvbeholderen eller håndtere moppevask. Det gør dem effektive i brug, men det betyder også, at en fejl kan sidde flere steder.

Hos GladTeknik reparerer vi Dreame robotstøvsugere og undersøger både robot, dock og de dele, der påvirker drift, opladning og navigation. Vi kan udbedre langt de fleste fejl, lige fra slidte hjul og defekte børstemotorer til problemer med batteri, sensorer, ladestation og LDS-tårn. Når en fejl kræver længere test for at blive genskabt, tager vi os tid til det, så vurderingen bygger på robottens faktiske adfærd.

Dreame robotstøvsuger
Dreame robotstøvsuger reparation 1

Dreame robotstøvsugere har både styrker og svage punkter

Dreame robotstøvsugere er populære, fordi de ofte giver meget teknologi for pengene. Navigationen er velfungerende, appen giver mange indstillinger, og moppefunktionen er på flere modeller mere avanceret end på ældre robotstøvsugere. Samtidig bliver robotten udsat for støv, hår, fugt fra moppefunktionen, gentagne opladninger og mange timers kørsel. Det kan skabe problemer for robotten på sigt.

Vi ser blandt andet Dreame robotter, der ikke kan finde docken, mister kortet, larmer fra hjul eller børster, stopper med fejlbesked eller ikke får vand frem til moppen. Nogle robotter melder, at de sidder fast, selvom der ikke er noget omkring dem. Andre kører kun få minutter, før batteriet falder kraftigt.

Fejl vi ofte undersøger på Dreame robotstøvsugere

Når vi modtager en Dreame robotstøvsuger til reparation, ser vi især på symptomerne. De mest relevante fejlområder er typisk:

  • LDS- og LiDAR-fejl, hvor robotten mister retning eller ikke opbygger kort korrekt
  • Batteri, opladning og kontaktflader ved robot eller ladestation
  • Hjul, hjulmotorer, sidebørster og hovedbørste
  • Sensorer, der registrerer kanter, forhindringer eller støv forkert
  • Moppefunktion, vandtilførsel, løft af moppe eller vask i dock
  • Ladestation med fejl ved tømning, opladning, vask eller vandhåndtering
  • Periodiske fejl, som først viser sig efter længere kørsel

Fra fejlfinding til færdig reparation

Vi starter med at registrere fejlen og gennemgå robotstøvsugeren visuelt. Derefter tester vi relevante funktioner som opladning, navigation, hjul, børster, motorer, sensorer, moppefunktion og ladestation. Hvis der er behov for reservedele, undersøger vi tilgængelighed og pris. Du får en vurdering, før reparationen sættes i gang. Efter reparation tester vi robotten igen, så vi kan se, om fejlen er udbedret.

Populære Dreame robotstøvsugere, vi reparerer

Vi reparerer blandt andet følgende populære robotstøvsugere fra Dreame:

  • X50 Ultra Complete
  • X40 Ultra Complete
  • L40 Ultra
  • L10s Ultra Gen 2
  • L10s Pro Ultra Heat
  • L20 Ultra Complete
  • D10 Plus Gen 2
  • D9 Max Gen 2
  • F9 Pro
  • X30 Ultra

Reparation kan være bedre end at kassere robotten

En Dreame robotstøvsuger kan ofte repareres til en lavere pris end en ny tilsvarende model. Det gælder især ved fejl på batteri, hjul, motorer, børster, sensorer eller ladestation. Vi vurderer altid, om reparation giver teknisk og økonomisk mening. Hvis modellen kræver reservedele, som andre værksteder ikke vil skaffe, undersøger vi gerne mulighederne.

Dreame robotstøvsuger reparation 2

Få vurderet din Dreame robotstøvsuger

Opret en sag hos GladTeknik, og beskriv fejlen så detaljeret som muligt. Vi undersøger din Dreame robotstøvsuger og vender tilbage med en faglig vurdering og et konkret tilbud.